Protokół XVI

 

P R O T O K Ó Ł Nr XVI/04

 

Sesji Rady Gminy Nowinka odbytej w dniu 10 listopada 2004r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Nowince.

Obradom przewodniczył Pan Jerzy Kłoczko, przewodniczący Rady.

W sesji uczestniczyli następujący radni:

  1. Bukłacha Luiza Kazimiera
  2. Chmielewski Mieczysław
  3. Chrulski Stanisław
  4. Goworowski Stanisław
  5. Kłoczko Jerzy
  6. Leszczyński Stanisław
  7. Łazarski Marek
  8. Michniewicz Anna
  9. Okrągły Michał
  10. Stankiewicz Piotr
  11. Urbanowicz Beata
  12. Kulbacki Józef
  13. Kłaczkowski Krzysztof

Na obrady nie przybył radny Rzodkiewicz Janusz i Pietrewicz Grzegorz

Ponadto udział w sesji wzięli:

Wójt – mgr inż. Marek Motybel,

Sekretarz – mgr inż. Zbigniew Szymański,

Skarbnik – Danuta Harasz

Sołtysi wg załączonej listy obecności

Na sesję przybyli również zaproszeni goście zgodnie z załączoną listą obecności.

 

Porządek obrad:

 

 

Otwarcie sesji i powitanie.

 

Przedstawienie sprawozdania z działalności Wójta Gminy w okresie międzysesyjnym oraz z realizacji uchwał podjętych na ostatniej sesji.

 

Przedstawienie zasad i sposobu prowadzenia gospodarki rybackiej na jeziorach dzierżawionych na terenie gminy Nowinka przez Polski Związek Wędkarski.

 

Informacja o dokonanej analizie oświadczeń majątkowych złożonych przez radnych i pracowników samorządowych za 2002 i 2003r.

 

Rozpatrzenie wniosków złożonych przez wnioskodawców do studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy.

 

Zgłoszenie propozycji zmian rozkładu jazdy autobusów PKS na 2005r.

 

Podjęcie uchwał w sprawie;

  1.  

  2. wystąpienia o zmianę nazw urzędowych miejscowości: Stare Gatne, Nowe Gatne i Pijawne Wielkie,
  3.  

  4. przystąpienia do realizacji i sfinansowania projektu “Biblioteki Publiczne – Internet - Informacja – Społeczeństwo w województwie podlaskim w latach 2004 – 2006”,
  5.  

  6. zmian w budżecie gminy na 2004r.
  1.  

  2. Przyjęcie protokołu z poprzedniej sesji.
  3.  

  4. Wnioski i interpelacje radnych.
  5.  

  6. Wolne wnioski i informacje.
  7.  

  8. Zakończenie sesji.

 

Do punktu 1 porządku dziennego

 

Obrady XVI Sesji Rady Gminy rozpoczęły się o godz. 11 – tej. Otwarcia Sesji Rady Gminy Nowinka dokonał Przewodniczący Rady Gminy – Jerzy Kłoczko, który powitał radnych, sołtysów oraz przybyłych gości.

Po sprawdzeniu listy obecności Przewodniczący Rady Gminy stwierdził, iż na sesję na stan 15 przybyło 13 radnych i jest to wystarczająca liczba do podejmowania prawomocnych uchwał .

Przewodniczący Rady Gminy Jerzy Kłoczko zapoznał zebranych z porządkiem obrad i zaproponował do ustalonego wcześniej porządku wprowadzenie następujących zmian:

- podjęcie uchwały w sprawie zbycia nieruchomości

 

Za zmianą zaproponowaną przez Przewodniczącego głosowało 13 radnych, wstrzymał się 1 radnych. W związku z tym zmiany do porządku obrad zostały przyjęte.

Do punktu 2 porządku dziennego

Wójt Marek Motybel przedstawił sprawozdanie ze swojej działalności w okresie między sesjami.

 

I. We wspomnianym na wstępie okresie wydał następujące zarządzenia:

 

  1.  

  2. Nr 21/04 z dnia 30 sierpnia 2004r., w sprawie udzielenia pełnomocnictwa Dyrektorowi Zespołu Szkół im. Powstańców Styczniowych w Nowince, w zakresie dokonywania wszelkich czynności prawnych dot. funkcjonowania szkoły.
  3.  

     

  4. Nr 22/04 z dnia 30 sierpnia 2004r., w sprawie udzielenia pełnomocnictwa Dyrektorowi Szkoły Podstawowej im. Ks. Stanisława Chmielewskiego w Monkiniach, w zakresie tym samym jak wyżej.
  5.  

     

     

  6. Nr 23/04 z dnia 30 sierpnia 2004r., w sprawie udzielenia pełnomocnictwa Dyrektorowi Szkoły Podstawowej w Olszance, w zakresie tym samym jak wyżej.
  7.  

     

  8. Nr 24/04 z dnia 10 września 2004r., w sprawie zmian w budżecie gminy na 2004r. Jest to akt wykonawczy do uchwały Rady Gminy z ostatniej sesji w tym zakresie.
  9.  

     

     

  10. Nr 25/04 z dnia 14 września 2004r., w sprawie założenia do projektu budżetu i kierunków polityki społeczno-gospodarczej na 2005r. Jest to wstęp do opracowania projektu budżetu i zadań inwestycyjnych gminy w 2005r.
  11.  

     

  12. Nr 26/04 z dnia 15 września 2004r., w sprawie udzielenia pełnomocnictwa Kierownikowi Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Nowince, w zakresie dokonywania wszelkich czynności prawnych dot. funkcjonowania ośrodka.
  13.  

  14. Nr 27/04 z dnia 15 września 2004r., w sprawie ustalenia liczby komisji do przeprowadzenia konsultacji z mieszkańcami dot. zmiany nazw miejscowości. W tym celu powołałem jedną komisję 3- osobową, która przeprowadziła konsultacje w sprawie zmiany nazw urzędowych miejscowości Nowe Gatne na Gatne II., Stare Gatne na Gatne I i Pijawne Wielkie na Pijawne Ruskie.
  15.  

     

  16. Nr 28/04 z dnia 30 września 2004., w sprawie zmiany harmonogramu realizacji dochodów i wydatków budżetu gminy na III kwartał 2004r.
  17.  

     

     

  18. Nr 29/04 z dnia 30 września 2004r., w sprawie harmonogramu realizacji dochodów i wydatków budżetu gminy na IV kwartał 2004r.
  19.  

     

  20. Nr 30/04 z dnia 01 października 2004r., w sprawie określenia szczegółowych zasad podawania do publicznej wiadomości podatników podatku rolnego i leśnego oraz przedsiębiorców, którym umorzono zaległości podatkowe z tytułu podatku rolnego i leśnego oraz podatków i opłat. Wykaz podatników sporządza się w terminie 14 dni po upływie miesiąca, w którym umorzono zaległości podatkowe i wywiesza się go na tablicy ogłoszeń urzędu gminy na okres 30 dni.
  21.  

     

     

  22. Nr 33/04 zwołanie zebrania wiejskiego w sołectwie Juryzdyka dot. rozpatrzenia wniosku mieszkańców o zmianę sołtysa. W dniu 5 listopada 2004r., odbyło się zebranie wiejskie mieszkańców sołectwa. W wyniku tego odwołano z funkcji sołtysa Pana Józefa Topolskiego a wybrano na sołtysa Panią Dorotę Sokołowską.
  23.  

     

  24. Nr 34/04 w sprawie zmian w budżecie gminy na 2004r. Jest akt dostosowujący do zmiany określonej w uchwale rady gminy z ostatniej sesji.

 

II. Uchwały Rady Gminy uchwalone na ostatniej sesji, w dniu 26 sierpnia 2004r., zostały zgodnie z zakresem przedmiotowym, przekazane do poszczególnych komórek organizacyjnych urzędu gminy w celu ich realizacji.

I tak:

 

1) uchwał Nr XV/94/04 w sprawie określenia granic obwodów szkół podstawowych i gimnazjum z terenu gminy Nowinka, przekazano dyrektorom poszczególnych szkół.

 

2) uchwała Nr XV/95/04 w sprawie zmiany regulaminu wynagradzania nauczycieli przekazano do Biura Obsługi Szkół w Nowince.

 

3) uchwała Nr XV/96/04 w sprawie wytypowania kandydatów do Powiatowej Rady Zatrudnienia w Augustowie, wraz z pismem przewodnim, przekazano do Starosty Powiatu w Augustowie.

 

4) uchwała Nr XV/97/04 i Nr XV/98/04 dot. zaciągnięcia kredytów zostały zrealizowane poprzez zorganizowanie przetargu na udzielenie kredytów krótkoterminowego i długoterminowego. Najlepszą ofertę na kredyt krótkoterminowy złożył bank PBK BPH w Augustowie a długoterminowy PKO BP w Suwałkach.

 

5) uchwała Nr XV/99/04 w sprawie zmian w budżecie gminy na 2004r., przekazano Skarbnikowi Gminy.

 

6) uchwała Nr XV/101/04 w sprawie wyrażenia zgody na zbycie nieruchomości.

 

W chwili obecnej opracowywana jest wycena działki Nr 16/7, o pow.0,0281ha, która ze względu na swoje położenie i powierzchnię, zostanie sprzedana w drodze bezprzetargowej p. Michałowskim.

 

 

III. Z innych spraw można wymienić:

 

1. przetarg nieograniczony na dostawę w sezonie 2004/05 węgla do szkół, GOK- u i urzędu gminy, wygrał Zakład Handlu Opałem w Suwałkach, oleju opałowego do szkoły w Nowince i Ośrodku Zdrowia, Firma “ Hektom” H. i K. Szczerbińscy, Gatne II.

 

2. pozytywnie został zakwalifikowany projekt pn. “ Wspieranie współpracy z partnerami ze Wschodu, poprzez rozwój bazy sportowo- rekreacyjnej w gminie Nowinka”. Chodzi tutaj o budowę zespołu boisk, wraz z infrastrukturą towarzyszącą przy Zespole Szkół w Nowince. Wartość projektu wynosi 66 700 EURO, tj. ok. 270 tys. zł z tego ponad 200 tys. zł 75% ( 50 000 EURO ) to środki unijne, pochodzące ze środków Programu Phare 2003, Fundusz Małych Projektów Infrastrukturalnych, Polska Granica Wschodnia.

 

3. W miejscowości Nowinka, została zakończona przebudowa chodników wzdłuż drogi krajowej. W ramach tego zadania, dokonano wymiany krawężników i położono nowe chodniki oraz wprowadzono zmiany w organizacji ruchu pojazdów, w celu ograniczenia prędkości pojazdów.

 

Do punktu 3 porządku dziennego

Przedstawiciel PZW przedstawił zasady gospodarki rybackiej na jeziorach przez nich dzierżawionych, popierając to danymi odnośnie odłowów i zarybień. Przedstawił również badania które zostały przeprowadzone przez PZW i Instytut Rybactwa Śródlądowego. Z badań wynika, iż jezioro zmieniło swoje środowisko jest to jezioro eutroficzne czyli takie które jest użyźnione. Zawiera mniej tlenu w związku z czym niektóre gatunki ryb nie mogą w tym jeziorze żyć.

Jeżeli chodzi o sprzedaż zezwoleń dla wędkarzy jest to bardzo mała liczba, około 8 w ciągu roku.

Wójt zwrócił się z prośbą o zaniechanie na jakiś czas odławiania ryb na jeziorze Blizno.

Przedstawiciel PZW stwierdził, iż jest to możliwe.

 

Do punktu 4 porządku dziennego

Przewodniczący rady Gminy dokonał analizy oświadczeń majątkowych złożonych przez radnych i tak:

  •  

  • jeden radny nie złożył w terminie oświadczenia, natomiast pozostali złożyli oświadczenia w ustawowym terminie,
  •  

  • wszyscy radni nie wykazali diet radnego

Zostali wezwani do uzupełnienia oświadczeń majątkowych.

 

Do punktu 5 porządku dziennego

Gmina nasza przystąpiła do sporządzania Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy. Sporządzenie studium zostało zlecone dla Centrum Usług Projektowych M.I.K. Olchowscy z Giżycka.

W chwili obecnej przeprowadzono już inwentaryzację istniejącego zainwestowania i rozpoznanie gminy. Ponieważ zainteresowanie ze strony mieszkańców było bardzo dużo, wpłynęło bardzo dużo wniosków w związku z czym zostały już określone kierunki i strefy zagospodarowania przestrzennego gminy. Projektanci szczegółowo je omówili.

Do punktu 6 porządku dziennego

Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej zwróciło się do Urzędu Gminy o przedstawienie propozycji do zmian rozkładu jazdy autobusów na 2005r. Radni zgłosili następujące propozycje:

  •  

  • Uruchomić w każdą sobotę i niedzielę autobus relacji Augustów – Suwałki przez Olszankę wyjeżdżający z Augustowa o godz. 13.10, który kursuje w dni powszednie. Związane to jest z ułatwieniem dojazdu przede wszystkim młodzieży studiującej w Suwałkach.
  •  

  • Dokonać przesunięcia kursu autobusu wyjeżdżającego z Augustowa o godz. 10.30 na godz. 11.30. Jest to związane z tym, że o godz. 10.30 w kierunku Suwałk jadą dwa autobusy, kiedy miedzy godziną 11 a 13 w kierunku Suwałk nie ma żadnego autobusu.
  •  

  • Uruchomić w każdą sobotę kurs autobusu relacji Augustów – Suwałki przez Tobołowo w godzinach rannych, który kursuje w dni powszednie. Związane jest to z dojazdem młodzieży uczącej się na praktyki szkolne.

Powyższe propozycje zostaną przesłane Przedsiębiorstwa PKS w Suwałkach.

 

Do punktu 7 porządku dziennego.

Po przeprowadzeniu konsultacji wśród mieszkańców trzech miejscowości w sprawie zmiany nazw, okazało się iż jest stu procentowa zgodność za wprowadzeniem nazw Gatne I, Gatne II i Pijawne Ruskie. W związku z tym należy podjąć uchwałę w sprawie wystąpienia do MSWiA za pośrednictwem Wojewody Podlaskiego z wnioskiem o zmianę nazw urzędowych powyższych miejscowości. Przewodniczący rady Gminy poddał pod głosowanie projekt uchwały. Radni jednogłośnie podjęli uchwałę w sprawie wystąpienia o zmianę nazw urzędowych miejscowości.

Uchwała Nr XVI/102/04

w sprawie wystąpienia o zmianę nazw urzędowych miejscowości: Stare Gatne, Nowe Gatne i Pijawne Wielkie, stanowi stronę...... protokołu.

Pani Kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Nowince przedstawiła projekt kolejnej uchwały.

Książnica Podlaska wystąpiła do wszystkich gmin województwa z projektem “Biblioteki Publiczne – Internet – Informacja – Społeczeństwo w województwie podlaskim w latach 2004 – 2006” w ramach zintergowanego programu operacyjnego rozwoju regionalnego współfinansowanego ze środków europejskiego funduszu rozwoju regionalnego. Aby przystąpić do tego projektu należy mieć wkład własny w wysokości 25% wartości projektu czyli 15.500 zł, pozostała część będzie ze środków unijnych.

Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie projekt uchwały w sprawie przystąpienia do realizacji i sfinansowania powyższego projektu. W głosowaniu wzięli udział wszyscy obecni radni. Rada Gminy jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie przystąpienia do realizacji i sfinansowania projektu “Biblioteki Publiczne – Internet – Informacja – Społeczeństwo w województwie podlaskim w latach 2004 – 2006”

Uchwała Nr XVI/103/04

w sprawie przystąpienia do realizacji i sfinansowania projektu “Biblioteki Publiczne – Internet – Informacja – Społeczeństwo w województwie podlaskim w latach 2004 – 2006” stanowi stronę ..... protokołu.

 

Pani Skarbnik przedstawiła projekt uchwały w sprawie zmian w budżecie gminy. Pan radny Okrągły zwrócił się z pytaniem co to są wolne środki? Pani Skarbnik wyjaśniła Panu radnemu.

Przewodniczący rady poddał pod głosowanie projekt uchwały w sprawie zmian w budżecie. W głosowaniu udział wzięli wszyscy obecni radni. Przy jednym głosie przeciw i 11 za Rada Gminy podjęła uchwałę w sprawie zmian w budżecie gminy na 2004r.

Uchwała Nr XVI/104/04

w sprawie zmian w budżecie gminy na 2004r., stanowi stronę ..... protokołu.

 

Sekretarz przedstawił projekt uchwały w sprawie zbycia nieruchomości w m. Strękowizna. Są to dwie działki o nr 262/5 o pow. 0,08 ha i 262/6 o pow. 0,02 ha. Osoba, która zwróciła się do Urzędu Gminy o ich nabycie dzierżawi je już od 15 lat. Jedna z tych działek stanowi drogę dojazdową a druga jest zabudowana budynkiem gospodarczym.

W wyniku przeprowadzonego głosowania Rada Gminy przy 12 głosach za i jednym przeciw podjęła uchwałę w sprawie wyrażenia zgody zbycia nieruchomości

Uchwała Nr XVI/105/04

w sprawie wyrażenia zgody na zbycie nieruchomości , stanowi stronę ..... protokołu.

Do punktu 8 porządku dziennego

Za przyjęcie protokołu z poprzedniej sesji głosowało 10 radnych, wstrzymało się 3.

Do punktu 9 porządku dziennego

Zgłoszono następujące wnioski:

  • Naprawić barierkę na moście w Gatnem I.
  • Na drodze Bryzgiel – Płociczno wyciąć krzaki.
  • W Atenach naprawić przepusty za Prawdzikiem i koło Kowrachowej.
  • W m. Szczepki i Juruzdyka wyrównać drogę

.

Do punktu 10 porządku dziennego

Radni dokonali oględzin działki, o kupno której wystąpił Pan Wojtulewicz. Wszyscy radni uznali, iż do sprzedaży można przeznaczyć nie więcej niż 20 arów. Do zajęcia się tą sprawą wyznaczono Pana Lecha Myszkowskiego – pracownika Urzędu Gminy.

Obrady XVI Sesji Rady Gminy zakończyły się o godz. 14°°. Zamknął je Przewodniczący Rady Gminy Jerzy Kłoczko, dziękując wszystkim obecnym za udział w obradach.

Na tym protokół zakończono.

 

 

Protokołowała:

Ewa Pietrewicz

Metryka strony

Udostępniający: Urząd Gminy Nowinka

Wytwarzający/odpowiadający: Nowinka Urząd Gminy

Wprowadzający: Nowinka Urząd Gminy

Data wprowadzenia: 2004-12-30

Data modyfikacji: 2004-12-30

Opublikował: Nowinka Urząd Gminy

Data publikacji: 2004-12-30